Показват се публикациите с етикет Ваксини. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Ваксини. Показване на всички публикации

четвъртък, 12 октомври 2023 г.

Сведения, че ФРИГИТЕ са едно от племената на старите БЪЛГАРИ


Особено ценни са сведенията на "Хрониката" за историческата памет у българите от XVI в. На едно място, където се занимава със славянските езически богове, Стрийковски пише: "Чехите и българите, нашите славянски братя, почитали особено Нерод и Радамас." Тъй като изречението му тук е доста засукано, не става ясно откъде полякът е взел това сведение. Във всеки случай, в същото изречение се казва, че при разговори с български теолози от онова време те го уверявали, че "българите първи сред славяните приели християнската вяра". Интересното тук е както високото народностно самочувствие на българите, така и фактът, че ерудираният възпитаник на Краковския университет е срещал в България равностойни събеседници - нещо, което не може да се каже за по-сетнешните времена. Другаде той пише за хървати и българи, които му разказвали, че техните народи са получили земите си от самия Александър Велики - с писана в Александрия със златни букви грамота, която обаче попаднала в турската съкровищница при превземането на Константинопол от Мехмед II. Сърби и българи пък твърдели, че са наследници на земите в Пафлагония (Мала Азия), защото там били в древността поселищата на техните деди. 

Източник: ТУК  

В "Летопис и родословие" на Поп Йовчо от Трявна (1786-1855) Пилемен е посочен като първия наш владетел. 

Пилемен е Пафлагонец. Участва и умира във троянската Война. 

“.. . Силният вожд Пилемен от Енетия, гдето се въдят. мулета диви, доведе безброй пафлагонци юначни. Те населяваха Китор, живееха мирно във Сесам,..“ 

“Начело на пафлагонците бе мъжественият Пилемен от страната на енетите,  където се въдят диви мулета. Това бяха бойците от Китора и от областтта  Сесам, пък и онези, които имаха славни селища по бреговете на река  Партений, както и онези, които населяваха Кромна, Егиал и скалистите  Еритини.“ 

А ето какво казва Георги Раковски в „Български старини“.



енети (венети): (живеели между племената дардани и трибали, преместили се в Мала Азия, където образували племето на пафлагоните) 

Поп Йовчо дава родословие на българските царе подобно на това на йеромонах Спиридон но го проследява от времето на троянската война далеч преди Илирик, който Спиридон посочва като първи владетел. При поп Йовчо първият владетел е с 198 години преди Илирик. 

Източник: ТУК 

Ариан (95 - 175 г.) в своята Битинска история събщава, че Херодот казвал, че някои траки преминали в Азия и се нарекли битини и че у тях Арес имал прорицалище. ... също така, че някога битините били завзели земята от Боспора чак до Ребант. Планинската земя отвъд нея до Понта, чак до реката Калет, била завладяна от тините. Затова тини и битини били съседи, наречени така по имената на някакви славни братя, наречени Тинос и Битинос, осиновени деца на Финей, както казвал Ариан, който говорел и за Пафлагон, истинският син на Финей, по името на когото се нарекла страната Пафлагония... според други, Тинос и Битинос, по името на които страната се нарекла Тиния и Битиния, били синове на Одрюс. (Arrian. Bithin. fr. 20).

Ксенофонт и Аполоний Родоски също говорят за тракийския характер на областта Пафлагония и етноса пафлагони, намиращи се източно от битините/тините, по Черноморското крайбрежие на Анатолия.

Вергилий, в "Енеида" назовава троянският принц Еней „фригиеца“

Днешните историци се надпреварват един през друг да се надлъгват, кои сме и кои не сме. 

Но не само възрожденските ни историци, теолози и духовници са знаели в пъти по-добре, че сме местен народ, но и самите ни владетели са твърдели това. Имали сме царски архиви. 

Цар Калоян е роден през 1168 година. Той казва на папа Инокентий в писмо, че в царските ни архивите за древните ни владетели и предците им пише че наши правители са били и императори на Рим. (Всички тези сведения са унищожени). Писмата и думите на Калоян са запазени.



Нещо повече, Папата потвърждава, че и в архивите на Ватикана има такива сведения.

Папските легати за да демонстрират важност пред Калоян му казват, че идват от Рим, основан от героя на Троянската война Еней. На това нашият владетел заявява, че той много добре знае с кого народът му е воювал в тази война. 

Чувате ли внимателно? Калоян, цар на българите казва, че тази война Троянската, е война с народа му. Че неговите предци са част от тази война. Не знам как осмисляте това, но няма по-стойностен източник от думите на собствения ти цар и архивите на царете ни

Днес нихилизма в българите е издигнат в култ. На подобни сведения ще ви се изсмеят а така наречената наука ще ви увери, че всички древни владетели на Европа а и не само са имали този уклон да извеждат произхода си от Троянците и участвалите в Троянската война. Правили ли го за да си придават важност и древност. 

Уви, истината е друга!

Предците ни са създали владетелски династии из цяла Европа, Азия и не само. Може да проверите това в тази публикация в която съм посочил завидно количество източници: ТУК

Спомняте си, Папата също казва, че и техните архиви потвърждават думите на Калоян. В онази епоха Римската империя добре знае, кои са българите и чии потомци са. Точно за цар Калоян, който между другото нарича себе си император на българи и власи, бретонецът Вилхем пише, че той е предводителя на траките

Робърт Дьо Клари, който описва срещата на цар Калоян с рицаря Пиер дьо Брашьо, пише нещо подобно. Кръстоносците казали на нашия цар, че са потомци на онези троянци от Троянската война. Питали го дали е чувал за тази история. 

Сетете се сами какъв е бил отговора. Несъмнено българския владетел добре е знаел собствената си история. Имаме и свидетелства, че и българите са знаели добре за това свое минало и по времето на Симеон, роден 864 година след Христа.


По негово време в България съществуват редица преводи разказващи за Троянската война. На Йоан Малала където Ахил е наречен предвождащ българите, наричани някога мирмидонци. Съществувал е и превод и на „Троянската повест“. В нея отново се казва, че мирмидонците сега са познати като българи. 

Пак в тази епоха има и превод на историята на еврейския историк Йосиф Флавий, „Юдейски войни“. „илоурїи же и длъмате и дакїи нарицѧ ємыи блъгаре.“, което ни дава ясна представа, че през девети, десети век, българите са били наясно, че много от балканското население познати от времето на Троянската война, като илири, далмати, даки са наричани и българи. 

За Аспаруховите българи на север от Дунав пък ето какво пише:

Балканите са родината на българите и това е родовото им право. Родовете на Аспаруховите българи са от тук.

Да погледнем друг един аспект на старата историография. 

В началото на средните векове перси, сирийци, араби продължават да ползват една ранна форма за названието на българите. Става въпрос за „Бурджан“

Колко пъти обаче сте чули някой съвременен български историк да ви казва, че лексемата „Бурджан“ в тези езици се е образувала от „Бриг“?

Има обаче чужди историци, които включват тези анализи в своите трудове. Такъв е Б. Н. Заходер, доктор на историческите науки. Например старото име на Охрид е Brygias или Brygium.

В сирийските сведения мизите са изписвани като Мушки / Muški. Там те ги разделят на източни и западни. Ассирийските и урартските източници дори наричат Фригия “страната на мушките”. Те ясно идентифицират западните мушки с фригите и едва в по-късните гръцки източници ги разделят като две родствени групи. Тракийското племе на мизите са може би най-често определяни в историческите извори, като българи. Историците търсят обяснение на етнонима им и при арменците, но не всички взимат в предвид фактора, че тракийското племе на мизите има стара история на взаимодействие с предците на арменците.

Според Игор Дяконов, мушките са били трако-фригийска група от балканите, като той смята, че те са изиграли ключова роля в арменския генезис смесвайки се с урарти и лувийци по пътя си през Мала Азия. Връзката между мушките и арменските езици обаче е доста неясна и много съвременни учени отхвърлиха пряка езикова връзка, ако мушките са говорещи фригийски.

В „Трактат за двете Сарматии“ Матвей Меховский пише за бруги (brogi) населявали днешните земи на Полша с този етноним историците идентифицират германското племе на бургундите. Както виждаме обаче от дълбока древност редица народи се назовават по името на пра-владетел, който оформя династия в дадена земя, която владее без да има пряка етническа връзка с местния народ. Такива примери са изключително много. След време, местните народи идентифицирайки се с владетелите си, и приемайки тяхното име като етноним започват да определят и произхода си като идентично с това на тези древни владетели. 

Казвам го защото този случай с бругите на  Матвей Меховский е аналогичен. И при йеромонах Спиридон, и в препратките на Паисиевата „История“ от Рилския родослов, Болг и Брем са определени като братя, български владетели. 

Според тези сведения по името на Брем за назовани сегашните чехи, които някога били наричани бреми

Брем завладял земите на север от Дунав до Балтийско море, до Померания, която там е наречена и Брандербурия, към овладените земи добавя и Швеция и целия Скандинавски полуостров. Във всяка от тези земи владетелските династии са оформени от кръвната линия на тези наши предци. 

Може да прочетете мой материал, където тази нишка е проследена: Статия ТУК

Както вече споменах, арабските хронисти ползват лексемата „бурджан“ когато пишат за българите. 

При Бурдж, ДЖ е заменка за Г, тоест Бурджан е Бурган. откъдето и бурги, бруги или бриги

Ще попитате нима и името на Брем е на същата основа. Категорично да! 

Страбон пише за бригите / фригите следното: 

„Тук някъде се намира и планината Бремий, която по-рано владеели бригите, тракийско племе от която една част преминало в Мала Азия и там се преименували във фриги.“ 

(Strab., VII, fr. 25; ИТМ, 222) 

Йоан Зонар пък директно си казва, че по името на Брем са назовани бранденбургите. 

„От Брем произлезли народите брендабурги, поляци, бохеми и чехи“ 

А в Унгарски летопис Брем е назован като чешки княз, който излязъл от Илирик, където бил с целия български род и войската му.

Ето цитат от този летопис: 

„и тръгнал на запад да си търси земя в немските страни, като се настанил между реките Висла, Албин и Висурка [или] Винсера. И в немската земя, край тези реки, изградил могъщ град и го нарекъл Бремен, или Барзимен, т.е. ’успокой се от обременението’.“ 

Нека отново ви върна на Страбон, който е роден 63 година пр. Хр. Той отбелязва в своята

„География“, че племето брени / бреми живее с корпилите и бесите по течението на река Хеброс (Марица) (Strabo 7 fr. 48) 

На база описанието на Птоломей, Ортелиос съставя карта през 1595 г.

Виждате в Скития на едно и също място са поставени Burgiones и Chuni (Хуни). 

Burgi-ones 

„Онес“ е окончание за народност, както го виждате в съседство при Ombro-ones. Пеони, Мигдони, Кикони и т.н. 

„Онес“ е окончание аналогично на „ари“, един вид взаимнозаменяеми са. 

Става интересно нали? 

Бурги-онес, Бург-ари. И пак света ще овикат, че аджеба това са бургундите, обясних ви вече как редица племена получават племенните си название. Назовават се по името на владетеля им. 

Проблема с името Бургионес е, че е идентичен с арабското Бурджани. В арабските сведения и карти, бурджаните се разполагат на същото място както и на картата на Птоломей. Те често наричат и хуните, бурджани.

Арменски източници, също слагат равенство помежду им. А добре известно е, че хуните са конгломерат от мизи и гети поради, което са наричани масагети. Римските историци Темистий, Клавдиан и Прокопий Кесарийски наричат хуните масагети.

„...то (царството на хуните) обхващаше едно от подразделенията на българите, известно преди като Савир“ Marquart J. В „Източноевропейски и източноазиатски набези“. 

Лайпциг, 1903. - стр.207, 491, пише, арабските автори наричат Дунавска България „Бурджан”. Дж. Маркварт стига до извода, че под бурджаните в арабските извори се крият българи от Дунав и Северен Кавказ. В описанието на пътуването на Харун ибн Яхя към Западна Европа пък са включени и бургундците

Сега тук идва един много интересен аспект за мен, за който съм изчел какви ли не щуротии, само и само изкона българска територия да бъде определяна като нещо, корено различно.  За съжаление отново от български историци.


На фрагмента от картата на Ал-Идриси, територията на България е изписана като 
Ard Brugan. 

Виждате първо точно изместване на гласната където Бург става Бруг. 

„Ард“ означава земя, територия, страна. Окончанието „ан“, ако си спомняте Burgi-ones е взаимнозаменяема с „ари“, но в случая е в единствено чило като „ан“ – „он“ – „ар“. 

Тоест ние виждаме ясно изписано арабската форма „земята на бригите“, „ард бруган“. При заменка с „ар“ получаваме БРУГАР и имайки предвид изместването на гласната, която в случая е У, получаваме БУРГАР, една от формите на Булгар, Болгар, Българ. Добре известно е, че по старата форма на изписване на етнонимът ни в старобългарския е точно с изместване на гласната Ъ, тоест БЛЪГАР.

Бригите / фригите са ариите / арите описани в свещенните книги за хиндуистите. Това е тема за цяла книга с която съм добре запознат. 

Нека ви покажа как това е ясно различимо в формата Ард Бурган, Ард Бурджан. 

„Ард бруджан” се среща във формите 

„ард урджан” (Оксфордския и Софийския преписи),

„ард бурджан” (Парижкия и Ленинградския) 

и „ар уран” (Цариградския), 

а „първоначалната” форма според тях е „ард бурджан”. Важно е да се отбележи, че всички тези форми са различни от възстановката с „латинска транслитерация” на К. Милер, която, както видяхме, е „ард бруджан”

В случая ще ви обърна внимание на Цариградския запис, където земята България виждаме изписана като АР-УРАН. Това уважаеми българи, е форма на изписването на името Ария, която срещаме и под формата Арияна и АраУрана

Името на До-Бруджа все още съхранява това най-древно название на земята ни. 

Ще кажете, че Добруджа е кръстена на нейния владетел Добротица.

Скъпи българи, Добруджа е вариация на името на България, вариация на името Ария. 

То е точно и ясно различимо в изписването Ар-Д Бруджан. И това в нашата наука се знае, макар да се плетът какви ли не словоблудства. 

Можете да го проверите в труда на Йордан Табов „АРД БУРДЖАН ИЛИ АРД ДОБРУДЖАН?“, от Българска Академия на науките. Само, че там те отново се опитват да ни омаскарят. 

Нека ви покажа, че името на Добруджа, което произлиза именно от Ард Бурджан и Цариградския препис, който е запазил формата Ар-Уран, касаещо абсолютно същото название на България е една от формите на името Ария

В сведение говорещо за гетския тракийски град Тимогетия, намиращ се в Добруджа. (Изключително близо до моето село.) Тракия, Мизия в България са определени като една и съща територия, която в древността се е наричала Ария. Ето какво точно казва източника: 

„Тимогетия е бил преди време град в Долна Мизия, страна, която се казвала България и е била на брега на Черно море. Също наричана и АраУрана.“

Старонемското изйдние Grosses vollstandiges Universal-Lexicon от 1731г. (Велика пълна енциклопедия на всички науки и изкуства):


Заради тези мои материали, си спечелвам много неприятности и най-лошото е, че това ми го причиняват българи. Жалка и тъжна действителност. Добрата новина е че има и други като мен, които поемат този товар върху себе си. 

Аз зная, кой е моя народ, зная, че тук са корените на предците ни. Научил съм за целта и предназначението ни. Уча се и ще предавам нататък уроците и от паденията и от възходите на предците ни. 

Това е народът на Дионис / Сабазий / Трек, на Арес / Тракс, на Артемида и така до самото начало на времето. Предците ни са предпотопен народ и както се е случвало вече няколко пъти, (колкото и отчайващо да изглежда състоянието ни днес) именно от този народ, и родствените нему, ще бъдат първите плодове и семена на възраждането в новата епоха, която идва. 

Ария, едно от древните имена на Тракия, (Стефанос) Това е бойно название, произлизащо от характера на хората, чиято страна Еврипид нарича резиденцията на Марс (Арес), а Софокъл - негова родина.“ 

„Енциклопедия Британика“ отново за Стефан Византийски но с допълнението от Еврипид и Софокъл:


Допълнителни материали писани по темата от мен: 

1. "Балканизация на Арийската земя" или прародината на ариите.“ 

2. "Бог Тор - Троянският Принц, Владетел На Тракия"

понеделник, 21 февруари 2022 г.

Определят ли още съдбата ни митовете?



Асклепий

Обичате ли митология? Предполагам на някои от вас е любима. А знаете ли, че някога там, назад във времето, това което днес наричаме митология на народите е било считано за тяхната реална история? Колкото и неглижирано да я възприемаме днес, всъщност тя определя много от нашето съвремие и бъдеще.

О края на 2019 година, животът на човечеството беше преобърнат от архитектите на нашия свят, на нашата действителност. Само две години след започването на гениално планирани действия в света ни една от най-хуманните професии се превърна в инструмент на тоталитарна диктатура. Роди се названието МЕДИЦИНСКИ ФАШИЗЪМ.

Аз съм от хората, които не вярва в случайности. Убедил съм се през годините и опита, който съм натрупал не само житейски, а и духовен (какъвто имам в изобилие) ми казва,  че всичко се случва в определени зависимости. И тъй като за този световен парад на смъртта инженерингът, с който се изгражда новата реалност, е поверен на медицината ще ви показвам (както и до сега съм го правил), че всичко е изумително детайлно подбрано и премислено. Както обичам да казвам „зад това стои висш зъл гений“. Но за да разберете как и защо, ще ви върна назад във времето до раждането на медицината и фармацевтиката, тъй като случващото се води корена си в това древно начало.

За емблема на всичко, което олицетворява медицината, е избран образ, който е атрибут на бога на тази наука - Асклепий. Това е змията.

Той всъщност е полубог, тъй като неговата майка е смъртна. Негов баща е Аполон, който освен че е син на Зевс и Лето (тракийската Лада), е асоцииран със слънцето и сам също е лечител. Но ето и първият важен репер, към който искам да насоча вашето внимание. Смъртната майка е много важен персонаж в този разказ. Първо, защото тя е тази, която износва бъдещия Бог, важен е и начинът, по който го ражда. По-голямата част от научната общност възприема Асклепий като старогръцки бог, но това е конструиран стереотип, както вече много от вас са се убедили. Човечеството е отглеждано как да мисли и в какво да вярва. Да се доверява сляпо без само да търси отговорите. Научната общност не прави изключение в това отношение. Всеки един бъдещ учен първо е обучаван години наред във вече изградена матрица. Дипломира се ако издържи изпит по това, което е учил, независимо дали то е вярно. След това той има възможност да расте в научни степени, но само ако защити (забележете – защити!) това, което е учил. Какво имам предвид ще ви споделя малко по-нататък.

Първият репер, който обещах да ви дам, е свързан със смъртната майката на Асклепий. Тя е била принцеса на Тесалия. Тук няма да разглеждам, че самият Омир нарича Ахил водач на мирмидони - войнстващ народ обитаващ Тесалия. По-късно хронисти като Йоан Цеца и Малала говорят, че Ахил е предвождал армия от войни, които в древността са се наричали мирмидони, а сега българи. Не е това предмет на публикацията, но сведенията са факт.

Та принцесата на Тесалия била дъщеря на Флегий и Клеофема, местните владетели. Те кръстили дъщеря си КОРОНА (на гръцки Κορωνίς - Коронис) . Тя била любовница на Аполон и забременяла от него. Още докато е бременна, Корона се влюбила в Ишис, син на Елат, един от Тесалийските вождове. Бял гарван съобщил на Аполон за изневярата на Корона.     

Овидий описва в своята поема, че в гнева си Аполон пронизал със стрела Корона. Веднага след това той съжалил за стореното и опитал да я излекува от раната, но вече било твърде късно. Единственото, което Аполон можел да направи, е да спаси все още нероденото дете. Това е митичното начало на първото цезарово сечение. За да спаси бебето, Аполон направил цезарово сечение и извадил младенеца.

Тук идва следващият репер. За радост науката признава, че името на Асклепий е предгръцко, сиреч на балканското население преди гърците да се появят на Балканите. Унаследили са тази история и се е превърнала в тяхна. Опитите на учените да изведат името му с гръцка етимология стига до абсурди като например това, че то означава „къртица“. Да не говорим, че на гръцки „клепто“ е крада. Откъдето идва и „клептомания“.

Аз нямам ерудицията на квалитетите, нито тяхната школовка, но това пък ми дава свободата да търся своите отговори, без да задължавам никого с изводите, които правя.

Слава богу има и учени, които категорично заявяват, че то е тракийско. Например Robert S. P. Beekes,“Етимологичен речник на гръцкия“. „His name may mean "to cut open" from a story about his birth.“ Сиреч, неговото име се предполага, че означава „да направя разрез - отвор“ свързвайки го със спецификата на неговото раждане.

Реших да проверя това твърдение. Защото Robert S. P. Beekes се занимава с корена  „клеп“, а това е много интересен момент, защото съществува в българския и е много древна форма. Например глагола „клепя“, който поради това, че е стара дума, е породил богатство от производни с различно значение.

Според тезата, която проверявах, той означава „отвор - разрез“.

Отварянето има и обратна форма – затваряне, но коренът остава същият. Това ме отведе до протоиндоевропейския  корен „klāw“, клау (ключ). Корен за синонимната форма на отварям-затварям, отключвам-заключвам.

"kila" е думата на санскрит за ключ от където производната "kilapada", ключова дума, "kila" означава и кол, сиреч заострено дърво.

В българския език думата „клепач“, тази анатомична част, която отваря и затваря очите ни, може да ни даде много интересна посока. Да клепаш, се разбира като да цапаш, но всъщност да наклепаш нещо съдържа идеята, с която се изразява покриване. Да речем „да наклепаш стена с кал“. Клепка се използва и за полагане на боя върху дадена повърхност – т.е. стигаме отново до същата идея. Да отвориш или затвориш. Когато затваряте отвора вие го покривате. Точно това означава и думата „клапа“, приспособление към машина или съоръжение, което се затваря или отваря. Клапата е приспособление, което контролира движението в двете посоки. Отваря в едната посока и затваря в другата.

Какво подходящо име за онзи, който ще се превърне в бог на медицината.  Ас-клеп. Отварящ и затварящ. Заключващ и отключващ. Този, който отваря портите на смъртта и извежда от там.

Днес го виждаме и в друга тоналност - карантина, локдаун и други производни.

Но защо медицината? Защо онова, което дарява живот, онова, което спасява живот, сега го отнема.

Това е също част от живота и естеството на Асклепий, а отговорът се крие в символа на змията. Тя също има негатив и позитив. Може да дарява живот, но може и да го отнема.

След като изродил детето, Аполон го отгледал и научил на много неща за медицината. А по-късно го пратил да бъде обучен от Кентавъра Хирон, който продължил обучението му в медицинските тайни. Съществува мит, в който се казва, че змия облизала ушите на Асклепий и го научила на тайни знания. Но аспектът с даването и отнемането на живот е разгледан в подаръка му от богинята Атина, която му дала кръвта от главата на горгоната Медуза. Кръвта от лявата ѝ страна била отровна и унищожителна, а тази от дясната - лечебна. С нея Асклепий лекувал и най-коварните болести.

Горгона Медуза е предмет на съвсем друг разказ, но важното в случая е да се знае, че тя е била същество с тяло на жена от кръста нагоре и змия от кръста надолу, а главата ѝ (въпреки красивото ѝ лице) вселявала вкаменяващ ужас, тъй като косите представлявали множество змии. Както всички митове и този с нея има различни вариации. Съвсем накратко ще ви кажа, че някога назад във времето, тя била невероятна красива жрица в храма на богинята Атина. Описвана е като красавица с руси къдрици и бяло като мляко лице. Повелителят на моретата Посейдон се влюбил в нея. Това довело до сексуален контакт в храма на Атина, която била известна с девствеността си, подобно на Артемида. Жриците ѝ също трябвало да пазят девствеността си. Този акт на обезчестяване на обета (още повече извършен в самия храм!) разгневил безкрайно богинята. Тя не можела да накаже Посейдон, затова гневът ѝ се излял върху Медуза. Проклятието на Атина се стоварило с цялата си сила върху жрицата и тя се превърнала в горгона.

Змиите в историята на човечеството винаги са били символ на двойственост. На ужаса, отровата и смъртта и в същото време на обновлението, възкресението, изцелението и мъдростта.

Когато змията е представяна в негативен контекст е обикновено черна, люта и отровна. Когато тя е представяна в позитивен аспект е бяла, лековита и добронамерена, мъдра змия.

В някои народи съществуват митове за войни между бели и черни змии.   

Един друг религиозен стереотип е превърнал този символ в изцяло негативен персонаж, но това е също идеологичен конструкт. Християните асоциират всичко зло с образа на змията. Самият дявол споделя този образ. Но свещеното писание не съдържа информация само за негативния полюс, то представя пълната картина на змийската семантика. А защо в християнството е развито възприятието само на негатива? Това всъщност е ясен показател, че възприятията ни умишлено са моделирани така. Затова дълго време достъпът до Библията не е бил позволен за обикновените хора и то точно в младата възраст на християнството. Но дори днес, когато тази книга е общодостъпна, позитивният аспект на змийския символизъм не се разглежда. Това е тема табу. А на хората, които се осмеляват да открехнат тази завеса, се гледа с лошо око. Казвам го от личен опит, защото съм го изпитвал върху себе си.

Това ще ви даде отговор и защо за символ на медицината е избран именно жезълът на Асклепий.

Писанието описва времето, в което Моисей води божия народ през пустинята. В този път народът се отклонил от пътеките Господни и това довело Божието наказание върху им чрез „горителни змии“. Множество отровни змии започнали да избиват народа. Това накарало хората да потърсят прошка и помощ от Бога, като молили Моисей да измоли избавление за тях. Моисей потърсил Божията помощ и съвет как да бъде избавен народа. Тогава Господ му казал да направи медна змия, да я постави на върлина и да я издигне на свещено място. Който успеел да дойде до змията (след като вече е бил ухапан от отровна змия) и да погледне към нея, получавал изцерение. И животът му бивал опазен.


Но това дори не е първият път, когато жезълът със змията се появява в битието на Моисей. Когато Бог го призовал да изведе евреите от Египет, той (Моисей) поискал знамение, чудо, което да демонстрира пред хората, че именно Бог го изпраща да ги поведе към спасението. Тогава Творецът му дал жезъла, който се превръща в змия, когато го хвърли на земята. Моисей демонстрирал това знамение и пред самия фараон. Египетският владетел заповядал на жреците си да направят същото. Те хвърлили жезлите си на земята и също се превърнали в змии, но змията на Моисей изяла другите змии. Това засвидетелствало Божията мощ, авторитет и доминация пред фараоновия дом и пред израилтяните. С този жезъл Моисей разделил водите на Червено море. С него той извършил чудото, от което в пустинята от скала потекла спасителна вода за умиращите от жажда. Появило се своего рода аязмо – свещен извор.

Издигнатата медна змия в пустинята е позната и под името „Нехущан“, което в превод означава „змия от месинг“, сплав от мед и цинк. Това прави цвета ѝ златисто жълт.

Старозаветното събитие е обявено за пророчески образ на спасителя Исус Христос, който трябва да бъде издигнат на дърво и с тази жертва да изкупи човешките грехове и всеки, който дойде пред този кръст и приеме тази жертва, да получи опрощение на греховете си и изцеление на болестите си.

„И както Мойсей издигна змията в пустинята, тъй трябва да се издигне Син Човеческий, та всякой, който вярва в Него, да не погине, но да има живот вечен” /Иоан 3:14-15/

Така, както змията в пустинята, така трябва и човешкият син.

Оказва се, че самият Исус Христос е асоцииран със змия. Виждате ли как вековно изграждан стереотип може напълно да лиши хората от сетивност за действителността и въпреки че това не е укрито от писанието, стереотипът действа като блокаж на възприятията? Т.е. в Библията, както и в древността, виждаме същата тази двойнственост конкретно на образа на змията. От една страна тя е действителен образ на дявола, но от друга страна тя е образ и на самият Месия, който се явява антагонистичен-противоположен персонаж на Лукавия.   

Но нека ви покажа, че това не е запазен зооморфизъм единствено за Спасителя. Да, за някои може да е шокиращо (но е факт!) и искрено съжалявам за хората, които предпочитат да са слепи за това.

Всеки, приел Христос за свой спасител, всеки, поел по пътя на вярата може да стане проводник на това, което е и изцелителната, опрощаваща, спасителна змия. Дразни ли ви възприятията това? Повярвалите в Христос, подобно на змията на Моисей, ще побеждават змиите на злото.

„Който повярва и се кръсти ще бъде спасен; а който не повярва ще бъде осъден. И тия знамения ще придружават повярвалите: в Мое име бесове ще изгонват; нови езици ще говорят; змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще възлагат ръце, и те ще оздравяват.“

/Марк 16:16-18/

Ще кажете „Пълни глупости!“. Как това прави повярвалите подобни на змия?

Забравяте, че змията (свидетелстваща, че самият Бог е с Моисей) хванала другите змии и дори ги изяла, въпреки че те били отровни - тя е била резистентна към отровата им. Буквално ги унищожила.

Всъщност самия Исус казал на учениците си, изпращайки ги да носят неговото послание:

„…бъдете, прочее, мъдри като змиите...“ /Матей 10:16/

Спомняте ли си кръвта от лявата страна на горгона, която била смъртоносно отровна, а тази отдясно - целебна и дори възкресителна?

А знаете ли че, змията-дявол е лява сила, а змията-Христос е дясна сила? Не ви звучи добре да бъде наричан змия, нали? Това е гласът на стереотипа, в който сте отгледани и формирани. За съжаление той е погрешен, защото и самото писание го твърди.

Една от семантиките на лявото в много култури е образ на деструктивната сила и смъртта, а дясното - на градивното и живота. Библията не е изключение. В съдния ден верните на Бога са поставени от дясната му страна, а отляво са богопротивниците, неверните. Едните получават благословението на вечния живот и небесната обител на Божието царство, а другите са проклети и обречени на вечен огън, определен за дявола и неговите ангели.

Самият Христос стои от дясната страна на Небесния Отец.

Този разказ е посветен на Асклепий и затова ще го завърша с него.

Богът на медицината до такава степен изучил тайните на това изкуство, че станал по-добър лечител и от баща си Аполон и от кентавъра Хирон. Навсякъде, където Асклепий се намесвал, болестите бягали, а здраве и дълъг живот трайно се настанявали сред хората. Той започнал да възкресява и мъртви, и дори богове започнали да го търсят за съдействие. Например по молба на Артемида той възкресил Иполит. И както всичко, в което се достигат висоти в благоденствието на хората, големите, които държат човечеството в зависимости, започват да недоволстват. Хадес се оплакал на Зевс, че Асклепий му отнема поданиците, попаднали в обиталището на подземния свят. Колкото и странно да е, Зевс също се изплашил. Страхувал се, че Асклепий може да научи и последователите си на тайната на възкресението. Боговете започвали да губят контрол над земната популация. Звучи ли ви познато? Днешните „богове“ - фарма гигантите, и тези зад тях са особено притеснени, че губят все повече поданици. Филантропи тръбят навсякъде как трябва да бъде редуцирана човешката популация. Как на хората трябва да им бъде отнета способността да се размножават. Затова полагат гигантски усилия да умножават и предизвикват стерилитет. Но ако сте повярвали, че тези фарма гиганти се борят за човешкото здраве, то тога вие вярвате, че производителите на оръжие желаят световен мир, или пък че енергийните, петролни или газови магнати работят за безплатна и свободна енергия. Абсурдно е нали?

Зевс решил да прекрати това, а имало само един начин - да убие Асклепий, и го направил със своята гръмотевица.

Виждате ли го вече? На човечеството в момента му се сервира от отровната част на змиите. А за целта Асклепий трябваше да бъде убит. Тази най-хуманна професия - медицината. Да, точно тази наука умря! Беше убита! Упражняват я покорните, но само ако изпълняват подаваните им черно-змийски протоколи. Несъгласните медици биват преследвани, репресирани и унищожавани. Гласовете на белите последователи на Асклепий биват заглушавани.

Днес ако се наложи да влезете в болница по една или друга причина трябва да бъдете задължително тествани за гените на Коронис. Ако ги нямате, ви ги доставят опаковани в „спасителен“ препарат с игла, съдържащ изкуствено модифицирани гени от черните жреци. Ставате ГМО експеримент. А митичната Корона била убита и после изгорена.

Това убийство сблъскало Зевс и Аполон. Аполон погубил циклопите, които ковяли гръмотевиците на Зевс. Гръмовержецът на свой ред прокудил Аполон от Олимп и го наказал да служи една година на смъртния тесалийски цар Адмет. В крайна сметка по молба на Аполон, Зевс възкресил Асклепий и го поканил да стане част от Олимпийските богове.       

Това ще се случи и в нашия свят. Възкръсналият ще се завърне и ще възстанови живота. Ще донесе изцерение на народите. А в неговата милениална – хиляда годишна епоха, дори най-грешните човеци ще живеят по 100 години.

 

Производни и значения на думата „клеп“

Клепам, мотиките – заострям има връзка с разрез

Клепало – съобщава, че църковната обител е отворена за служба и поклонение

Клепач на око – това е анатомичен орган чрез който затваряме и отваряме очите си. Той има предпазна функция.

Клепач се използва и като негативен епитет за хора, които говорят лошо за някого, или за хора, които клюкарят. Това отново има връзка с покритие. Клепача, цапа името, личността на някого с думи.

Клепка – когато нанасяш с четка боя. Отново става дума за покриване.

Клепоух – Клепнали уши, най често при някой кучета, клепналото ухо е прегънато на половина, при което част от ушната мида затваря отвора на ухото.


Държа да отбележа, че не трябва да считате генерално всичко ляво за зло или всичко дясно за добро. Лявото е символ на женската енергия, дясното на мъжката. Жената ражда тя е символично изворът на живота, мъжът е сеячът на нивата. Трябва да разбирате, че и лявото се съдържа в дясното и обратното. 


вторник, 18 януари 2022 г.

Новак Джокович - символ на СВОБОДАТА!


След последните събития около Новак Джокович, той се превърна в лице и символ на свободата. Появиха се и „компромати“ срещу него дори от поддръжници на опозицията срещу световния „медицински фашизъм“.  Бяха извадени всички фотографии и вкарани в социалната битка между ЗА и ПРОТИВ. Джокович беше представен като инструмент на контролираната опозиция на „Елита“.

Фотографиите, които бяха използвани в компроматната война, са такива, които илюстрират Джокович чрез символизма на „прикритото око“. Това се ползва като доказателство, че той е част от инструментариума на този контролиращ „Елит“. Разбира се, не закъсняха и въпросите към мен. Тъй като аз се заявих в подкрепа на Джокович, а и не бих застанал в друга позиция.

Един от методите, които в годините съм си изработил, е да не прибързвам с крайните заключения. Наблюдавам, слушам, чета, вниквам в детайли и бавно оформям мнение.

В моя житейски опит имам 12 години активна практика в рекламата като графичен дизайнер. От тази си позиция искам да споделя с вас гледна точка, която може би пропускате.

Казвам ли, че Новак Джокович няма връзки с елита? Не, разбира се! Той е твърде богат и известен, за да изключа тази възможност. Но искам да ви покажа друго. Всички фотографии, където той позира със символизма на „прикритото око“, са рекламни кампании на определени фирми, с които той има сключени договори. 

Какво ви казвам ли? Начинът, по който е представен, не е задължителна инициация на личността Джокович, а на компанията, която представя продукта си чрез него. Тук е мястото да си зададете въпроса ЗАЩО?

1. Защото това продава.

2. Защото компанията, марката зад продукта иска да засвидетелства принадлежност чрез тази символика.

3. Защото иска да привлече вниманието на определени общности и лобита, чрез които паричните потоци се въртят.

4. Защото закон в рекламата е "провокативният елемент - чрез скритото послание".

И така, ще разгледам само някои от тези изображения, но всички подобни се поддават на същия анализ.

Заглавната фотография, която съм използвал, е реклама на часовници „SEIKO

Ето, това е посоката, която трябва да проучвате, а не едностранчиво рекламното лице. То най-вече бива избирано от компаниите заради своята популярност, количество фенове и подражатели. Това продава!

Няма да изпадам в детайли, за да ви показвам връзките на тези елитарни и свръх богати компании, чиито собственици и управители може да откриете например на Световния икономически форум в Давос.

Ще ви покажа това, което пропускате. А то не трябва да се изважда. Само така може да получите по-обективен извод и да си направите съответното заключение. Да, уважаеми, “SEIKO” са в играта на парите, влиянието и властовите позиции.

Но когато се подготвя рекламна фото-сесия, кой е този, който задава рекламната концепция? Компанията или рекламното лице? Този отговор оставям на вас самите да решите какъв е.

Следваща фотография, която ще ви покажа, е на японския гигант на спортни обувки "ASICS". Те са в челната петорка на този пазар.

Отново, детайли около компанията може да проучите сами. Аз ще използвам картинния език. Такъв, какъвто ползват и рекламните кампании.

Абревиатурата на фирмата "ASICS" е съкращение от латинския израз „Anima sana in corpore sano“, който в превод означава „Здрав дух в здраво тяло“. Първоначално фирмата не се е казвала така, а Onitsuka Tiger.

В началото на своето съществуване компанията доставя стоки само на вътрешния пазар на Япония и от това се възползват основателите на корпорацията Nike Фил Найт (Phil Knight) и Бил Бауърман (Bill Bowerman), като закупуват японски кецове и ги препродават в САЩ. През 1977 г., след разширение компанията Onitsuka Tiger е преименувана на ASICS

Ще си кажете: "Прекрасен слоган!".

„Здрав дух в здраво тяло“- така обичан от всички наши учители по физическо възпитание израз е взет от римския сатирик Ювенал. "Е, добре, какъв е интересният факт?" ще попитате.  Фактът е, че Ювенал в своята сатира е вложил смисъл точно противоположен на нашия любим прочит.  Ето откъс от произведението на Ювенал в превод на Ф.A. Петровски:

"Ако поискате какво и принесете жертва на светилищата

Има вътрешности, наденица, която направих от бяло прасе.

Трябва да се молим умът да е здрав в здраво тяло.

Поискайте бодър дух, че да не познава страха от смъртта."

Фразата е била често в обръщение при гладиаторите, осигуряващи кърваво зрелище на тогавашният „Елит“. Гладиаторите, обаче, не са свободни хора. И са вдигали не едно и две въстания за свободата си. Най-известното от които е на нашия предтеча Спартак.

Имате фирма, която става гигант в бранша и навлиза в определени среди. Конкурира се с големите. Осъществява нужните контакти и заема определени позиции. Това налага промяна на името и логото, с което излиза и се заявява на световната сцена сред ГОЛЕМИТЕ.

Последните две изображения, които ще ви покажа, са от най-големия спонсор на Новак Джокович. Тази фирма е с железни традиции в тениса, тъй като води началото си от френския тенисист Рене Лакоста.

Логото на LACOSTE e крокодил, защото това е бил прякора на Рене, който той превръща в рекламна марка. Към настоящия момент фирмата е вече притежание на швейцарския холдинг Maus Frères


Да, Новак Джокович е изключително богат, но нека ви напомня един библейски фрагмент от книгата Откровение на Йоан. Ние живеем точно в това време.

Откровение 13:16

„И ПРИНУЖДАВАШЕ всички, малки и големи, БОГАТИ и сиромаси, свободни и роби, да им се тури белег на десницата или на челата им;“


Ще завърша с изявлението на Нешка Робева относно случая Джокович, което аз напълно подкрепям.

„И още веднъж за ДЖОКОВИЧ! Не съм от големите фенове на тениса. Но на Джокович – да! Защото е голям!  Защото има и отстоява принципите си! Защото не се продава  Защото не се унижава да лъже. Защото е Мъж, спортист и то БАЛКАНЕЦ. Защото всеки, трябва да има право на своя избор. Защото неваксинираните не заплашват ничий живот, освен своя, на който трябва да имат право… И защото ненавиждам лъжата. Моето уважение, друже Джокович. Подкрепям Ви! Това написах преди седмица, това потвърждавам и сега. Джокович е известен с отказа си от ваксина, но беше ПОКАНЕН на турнира! Арестуван, освободен и пак арестуван…. Когато за втори път с въпроса се занима Австралийският съд, присъдата е, че спортистът е заплаха за здравето… на кого, че не разбирах?!... И защо не е заплаха, няма нужда да обяснявам. Просто в този спорт някой може да се зарази, само, ако глътне противниковата топка… Джокович ще бъде депортиран. Съвестното австралийско гражданство – доволно. Защитниците на закона – още по-доволни… Победа за овчарите!!!… Искам да кажа за тези, които водят стадото – доят стрижат и хранят. На ОИ в Китай, известни политици /между тях и австралийските/– най-големите борци за демокрация ще бойкотират игрите?! Защото там не се спазвали правата на човека?! Е, сега трябва да очакваме, че „големите“ ще се застъпят за правата на един спортист, който преди да е шампион, е човек. Човек, който отстоява правата си. ВЪН ПОЛИТИКАТА ОТ СПОРТА!!!

Приятели, не съм антиваксър, но съм категорична, че безличието не прави шампиони. А големите личности са неразбираеми, за тях или „Осанна“ или „Разпни го“…. Кураж, друже Джокович, дори затова, че не се срамуваш да се наричаш Балканец.“


"Не се оставям да бъда воден от впечатленията си, а от разума и от Светото Писание." 
Джон Уесли

"Здравият разум не се поддава на статистика." 
Джордж Оруел